Vsak letni čas prinese edinstven nabor lastnosti, ki lahko pomirijo ali poslabšajo notranje delovanje vašega bitja. Zato nekateri zaživijo v poletju, drugi pa raje uživajo v zimskih radostih. Lokalno podnebje in s tem količina padavin, vlage, vetra, toplote, sončnih žarkov bo unikatno vplivala na našo naravo. Pred vami je ajurvedski vodnik za zimo, ki se dotika pomembnih področji za ohranjanje ravnovesja.
S prilagajanjem zunanjim faktorjem pomagamo telesu, energetskemu ustroju in mentalu ohranjati ravnovesje in s tem dobro počutje. Ravno zato je sezonska rutina tako pomembna in koristna. S prilagoditvijo prehrane in življenjskega sloga, lahko drastično zmanjšate verjetnost kakršnih koli sezonsko povzročenih neravnovesij. V primeru, da se pojavijo, bodo iste strategije spodbudile telo nazaj v naravno stanje ravnovesja.
Ajurvedski vodnik za zimo in odlično počutje
Zima velja v ajurvedi za letni čas, v katerem prevladuje kapha doša z dodatnimi močnimi učinki vata doše. Zanj je značilno hladno vreme, občutek teže, povečana vlaga (običajno v obliki dežja ali snega), oblačni dnevi in prizemljen, počasen občutek. Kjer je lokalno podnebje podvrženo bolj suhemu zraku, vetru in nizkim temperaturam, govorimo o dodatnem vplivu vata doše.
Splošna ajurvedska navodila za zimo vejajo za zdravo osebo. Praviloma vedno prilagodimo napotke individualni osebi, ki ima svojo konstitucijo in trenutno neravnovesje. Za individualne napotke predlagamo, da najprej opravite ajurvedsko diagnostiko, saj le tako lahko delujemo celostno.
Zimska prehrana
Zima je pravzaprav letni čas, ko je prebavni ogenj najmočnejši. Telo potrebuje več goriva, da ostane toplo in zdravo v zimskih mesecih. Zunanji hlad potisne prebavni ogenj – agni globoko v notranjost, ki se odraža kot povečan apetit. Temu seveda moramo slediti in zato prilagoditi hrano. Naša telesa zato hrepenijo po izdatnejši, hranljivi prehrani, v večjih količinah.
Velikokrat opažam v tem letnem času reklame za diete, detoxe ali postenje. Ti postopki v tem letnem času ne bodo obrodili sadov, kvečjemu bodo destabilizirali agni in s tem naše zdravje.
Ajurvedska navodila
Pomembno pa je, da imamo podporno zimsko dieto, ki je namenjena umiritvi kaphe brez povečanja vate ali obratno. Splošni napotki so sledeči:
- Osredotočimo se na uživanje tople, kuhane, rahlo mastne, dobro začinjene hrane, ki daje prednost ravnovesju šestih okusov.
- Pijemo tople ali vroče pijače, izogibamo se ledenim ali ohlajenim pijačam. Toploto in prekrvavitev v telesu lahko povečamo z uživanjem ingverjevega čaja, kateremu dodamo cimet in klinčke.
- Odličen čaj za prebavo je KKK
- Krepka, grelna zelenjava, kot so redkvice, kuhana špinača, čebula, korenje in druga korenasta zelenjava, je v tem letnem času odlična, prav tako pekoče začimbe, kot so česen, ingver, črni poper, kajenski poper in čili.
- Kuhana žita, kot so rž, koruzna moka, ječmen, ajda, basmati riž so odlična, dodamo jim na pari kuhano zelenjavo in stročnice.
- Pripravimo kitchari ali kašaste in goste mineštre.
- Stročnice so običajno dobre za kapho, vendar morajo biti dobro kuhane, dobro začinjene in okrašene s kančkom gheeja, da ne poslabšajo vate.
- Če jih jeste, je zima odličen čas za uživanje ne-vegetarijanke hrane: jajc (zlasti poširanih ali trdo kuhanih) in mesa, kot so piščanec, puran in divjačina.
- Medtem ko je mlečne izdelke najbolje zmanjšati v zimskih mesecih, lahko skodelica vročega, začinjenega mleka s ščepcem kurkume ali posušenega ingverja in muškatnega oreščka pred spanjem pomaga spodbuditi trden spanec.
- Zima je zares edini čas, ko je dovoljen alkohol v manjših količinah, zato kozarček kuhanega vina, ki vsebuje tople začimbe, niti ni napačna izbira. V jogi in ajurvedi veljata alkohol in meso za tamasično hrano, ki ima lahko negativen, težek in temačen učinek na naš mental, zato se ga raje izogibamo.
- Izogibamo se vsej zamrznjeni in predelani hrani, sladoledom, hladnim živilom, mlečnim izdelkom, pšeničnim izdelkom ter hrani, ki je sladka, težka in mastna.
Kako ustvariti podporen zimski življenjski slog
Krajši dnevi in manj sončne energije kličejo po druženju in toplim medsebojnim odnosom. Ohranimo lahkotne in pozitivne misli z dejavnostim, ki nas radostijo, zvočnimi kopelmi ali meditacijo. Prižgimo sveče v domovih, če nimamo kamina. Na ta način vnesem element ognja, ki ga v tem času primanjkuje.
Povabite toplino v svoj um, telo in odnose ter ustvarite pogoste priložnosti za zabavo in smeh. Poskusite se izogniti hitenju. Namesto tega se skupaj potrudite, da boste v zimskih mesecih sprejeli počasnejši in bolj sproščen tempo. Naravno je v tem letnem času upočasniti tempo, se poglobiti vase in si vzeti nekaj mirnega časa za razmišljanje in tišino. Narava nas samo povleče navznoter, naš um pa je tisti, ki vedno želi akcije in tako ustvarja notranji konflikt.
Dnevna rutina za zimo
Vzdrževanje predvidljive dnevne rutine bo to zimo pomagalo ohranjati ravnovesje vate, kaphi pa bo koristilo, če bo stvari ohranjala sveže in nekoliko nepredvidljive, zato se potrudite, da boste sami dosegli ustrezno ravnovesje.
- Začnite dan s kratko, a poživljajočo jutranjo rutino. Nekoliko poznejši spanec je pozimi nekoliko dopusten, vendar se boste počutili bolj sveži in motivirani, če boste vstali do približno 7. ure zjutraj.
- Umijte si zobe z ajurvedsko zobno pasto, strgajte jezik s strgalom ter pomirite in podprite dlesni in ustno votlino z gandush oljem.
- Privoščite svoji koži toplo oljno masažo z oljem po vaši izbiri.
- Sledi topel tuš.
- Po tem lahko popijete nekaj tople vode, da aktivirate prebavni sistem.
- V nosnici vnesemo nekaj kapljic negovalnega olja nasya ali čistilnega anu thaila, da prebudite um in navlažite dihalne poti.
- Izvajajte močne in hitre dihalne vaje kot so kapalabhati ali bhastrika.
- Oblecite se v svetle, tople barve, kot sta rdeča in oranžna, in vedno pokrijte ušesa, vrat in glavo s šalom in kapo ter zaščitite stopala, gležnje in dlani.
- Preskočite dnevne dremeže; dolge, temne večerne ure nudijo popolno vzdušje za sprostitev in počitek.
Ajurvedska joga za zimo
Ajurvedska joga sledi letnim časom in prilagaja telesne, dihalne in sprostitvene tehnike sezoni. Na ta način uravnavamo doše in delujemo na energijski in mentalni nivo.
Primerna ajurvedska joga za kapha došo je vadba, ki je dinamična, ritmična, progresivno bolj zahtevna, poudarek naj bo na moči in natančnosti ter grajenju toplote v telesu. Nekaj primernih jogijskih praks je:
- progresivni Surya namaskar – pozdrav soncu
- Agni sara krija
- Utkatasana – stol
- Virabhadrasana I – bojevnik I
- Arda Chandrasana – polovični mesec
- Paschimotasana – klešče
- Ustrasana – kamela
- Chakrasana – kolo
- Salabasana – kobilica
- Tratak
Če vadite pranajamo, bodo kapalabhati, bhastrika in surya bhedana v um prinesli občutek lahkotnosti in vsi so čudoviti za povečanje toplote, cirkulacije in prebavne zmogljivosti.
Popolno jogijsko dihanje in nadi shodhana bosta posebej pomagala v primerih visoke vate ali stresa.
Ajurvedska zelišča in začimbe za zimsko sezono
Zelišča za zimo bodo podpirala dihalne poti, grele želodec in spodbujala cirkulacijo in tako direktno delovala na kapha došo.
- Marmelada chyavanprash poveča energijo, deluje proti boleznim dihal, greje prebavni trakt in izboljšuje prebavo. Primerna je tudi za otroke.
- Mešanica sitopaladi vsebuje poleg zelenega kardamoma, cimeta in dolgega popra zelišča za krepitev pljuč in lažje dihanje.
- Zelišča in mešanice, ki pomagajo k zmanjševanju sluzi v dihalnih poteh naj delujejo od nosne votline do bronhijev.
- Pripravki, ki vsebujejo ashwagando nas bodo pomirili in okrepili.
- Tulsi čaj pregovorno odpira dihalne poti in srce ter greje, je zelo sattvična rastlina, ki prinaša pozitivne lastnosti v um.
- Vse tople začimbe v zimskem času blagodjeno vplivajo na zmanjševanje sluzi v telesu.
Poglobite lastno znanje o ajurvedi na enoletnem izobraževanju iz uporabne ajurvede.
Avtorica: mag. Kaja Kastner Yadav, medn. cert. svetovalka ajurvede, učiteljica joge