Vata doša bolezni

Če ste že kdaj brali kakšen članek o ajurvedi, niste mogli zgrešiti besede doša in beseda vata (ter verjetno tudi pitta in kapha). Vata doša bolezni se pojavijo hitro, spreminjajo znake, so redukcijske narave, velikokrat prinašajo bolečino.

Vata doša
Vata doša

Vata doša je princip v telesu, ki deluje na nivoju živčnega sistema, je odgovorna za vsa gibanja na fizičnem in mentalnem nivoju. Njene lastnosti prinašajo suhost, mraz, lahkotnost in spremenljivost v telo.

Vata doša dominira v medeničnem predelu in organih v tem predelu, ima afiniteto do kosti, živčnega sistema, kože in ušes.

Z besedo vata doša označujemo tudi tisto, kar je povišano in prevladuje v okolju, hrani, dejavnostih in našem telesu.

Kako se vata doša poviša?

Naravno se vata doša poviša jeseni, v času menstruacije, takoj po porodu, v starejšem obdobju od menopavze dalje, v času stresa, kadar ne spimo, kadar nimamo rutine, ob zlomih večjih kosti in drugih večjih poškodbah ter čustvenih prestresih. Kadar nepravilno ali pretirano izvajamo dihalne tehnike jo tudi povišamo. Kadar pretiravamo v športnih aktivnostih prav tako. Kadar naših pet čutil prejema preveč informacij in stimulacij se vata doša poviša.

Tudi  hrana (in tekočine), ki je presna, mrzla (po temperaturi in lastnosti), suha ali stimulira živčni sistem, jo bo povišala.

Vata doša bolezni

Rezultat povišane vata doše najprej začutimo v prebavnem traktu, kot suhost, vetrove, zaprtje in v telesu kot suha koža in vse ostale sluznice, mraz v telesu, bolečine, ki se selijo po telesu.

Vata doša vstopi v različna tkiva, sedem jih poznamo v ajurvedi, in tam povzroča funkcijske in strukturne spremembe.

V limfi povišana vata doša je vzrok za splošno suhost, ne nahranjenost tkiv, utrujenost, srčne palpitacije, dehidracijo in drugo.

V krvi povišana vata doša je vzrok za slabo cirkulacijo, anemičnost, mrzle roke in noge, krvne strdke, krčne žile in drugo.

V mišicah povišana vata doša je vzrok za atrofijo, krče, bolečine, nemoč, fibromialgijo, inkontinenco, paralizo in drugo.

V maščobnem tkivu povišana vata doša je vzrok za pomanjkanje lubrikacije telesa, suho kožo, lumbago, prehitro staranje, izčrpanost in zmanjšanje teže, hormonske spremembe, pokajoče sklepe in drugo.

V kostnem tkivu povišana vata doša je vzrok za artritis, osteoporozo, spontane zlome, krhke nohte, lase in zobe, spreminjajočo funkcijo ščitnice in drugo.

V živčnem tkivu povišana vata doša je vzrok za krče, tresenje, slab spomin, nespečnost, občutke praznine, boleče živce, strah, anskioznost, panične napade, tinitus, multiplo sklerozo, demenco, Parkinsonovo bolezen in drugo.

V reproduktivnem tkivu povišana vata doša je vzrok za amenorejo, nereden cikel, bolečine v času menstruacije, pri moških pa zmanjšano število spermijev, nizek libido, prehiter izliv in drugo.

Kako uravnamo vata došo?

Vsako neravnovesje ali že izražena bolezen se zdravi z različnimi zelišči, čistilnimi tehnikami in postopki.

Vsem je skupno, da moramo urediti rutino pri hranjenju in spanju. Idealno je zajtrk okrog 8:00 ure, kosilo okrog 12:00 in večerja okrog 19:00 ure. Spati moramo nujno od 22:00 do vsaj 6:00 ure zjutraj.

Hrana naj bo obvezno topla, kuhana ter z dodatkom olja in toplih začimb.

Oljenje telesa in vnašanje olja v nosnici zelo umiri vata došo.

Izdelki, ki se priporočajo ob povišani vata doši in so na voljo v spletni trgovini so:

  • Nasya – olje za oljenje nosne votline
  • Olje za telo – olja za masažo
  • Ashagandha – adaptogeno zelišče, ki uravnava vata došo
  • Kitcheri – hitro pripravljen obrok, iz basmati riža in mung dal leče

Za umiritev živčnega sistema in zniževanje vata doše predlagamo naše storitve:

Samozdravljenje se odsvetuje, predlagamo vam, da se naročite na ajurvedski pregled s pulzno diagnostiko, kjer določimo, katera doša je povišana, stanje toksinov v telesu, stanje imunskega sistema, nivo prane ali življenjske energije, stanje sedmih tkiv, stanje organov. Na pregledu, ki poteka v slovenskem jeziku, prejmete natančna pisna navodila glede zelišč, postopkov, prehrane in začimb ter jogisjkih tehnik. Za naročilo pišite na [email protected].

Avtorica: mag. Kaja Kastner Yadav, medn. certif. ajurvedska svetovalka in učiteljica joge