V jogi imamo rek, ki pravi, da si mlad toliko, kolikor je prožna tvoja hrbtenica. Zdrava hrbtenica je tako odraz naših prizadevanj. Jogijski položaji imajo za cilj ustvariti močno, prožno in harmonično strukturo, ki zaobjema vretenca, medvretenčne ploščice, hrbtenjačo ter mišice.
To bo zagotavljajo uspešnost pri naprednih jogijskih tehnikah kot so pranajama ali dihalne vaje, poglabljanje vase, koncentracija in meditacija.
V vsakdanjem življenju pa nam to omogoča bivanje brez bolečin, optimalne funkcije dihanja, prebave, krvno žilnega in hormonskega sistema, omogoča pravilno držo, večjo uspešnost pri drugih športih ter nenazadbhe umirjen, fokusiran in harmoničen um.
V zdravi hrbtenici je možnih pet gibov in sicer:
- predklon,
- odklon,
- zasuk,
- zaklon in
- aksialna ekstenzija ali podaljšanje hrbtenice
Za njihovo izvajanje je zato pomembna tako optimalna prožnost kot tudi moč mišičnega tkiva. V vsakdanjem življenju zaradi prisilne drže, sedečega načina življenja, premalo, preveč ali nepravilnega gibanja, pozabimo popeljati svojo hrbtenico skozi celoten obseg gibov, zaradi česar hrbtenica postane bolj trda in izgubi svojo gibljivost.
Katere so vaje za zdravo hrbtenico?
Vaje za zdravo hrbtenico morajo vključevati zavestne gibalne vzorce, vaje za prožnost in vaje za moč.
Trda ali nepravilno poravnana hrbtenica vpliva tudi na področja daleč onstran hrbtenice. Zdravje hrbtenice vpliva na zdravje notranjih organov, saj obstajajo živčni končiči in fascije, ki povezujejo telesne strukture in organe v soodvisno celoto.
Na vadbah joge poleg dihalnih vaj in sproščanja je zato nujno vključiti različne jogijske položaje, ki vodijo hrbtenico v vseh pet možnih gibov. Z izvajanjem vaj za prožnost mišic, poskrbimo za zdravo hrbtenico.
Zavestno, počasno in z dihom usklajeno gibanje specifičnih vzorcev razbremeni in dekompresira vretenca ter vzpostavlja nove gibalne vzorce, ki ustvarjajo harmonijo v telesu in umu.
Hrbtenici dajejo pomembno stabilnost trebušne in obhrbtenične mišice. Pomembno je, da ves čas svojega življenja izvajamo vaje za krepitev teh mišic, saj s tem v veliki meri preprečimo različna bolezenska stanja in bolečine v hrbtenici. Zato poleg raztezalnih vaj celega telesa za zdravo hrbtenico nujno vključujemo tudi vaje, s katerimi krepimo globoke trebušne mišice ali ‘core’ ter obhrbtenične mišice.
Ajurveda za zdravo hrbtenico
Ajurveda, veda življenju, pozna sedem tkiv – dhatu, ki sestavljajo celo telo, pri čemer sta tretje in peto tkivo imenovana mamsa in asthi. To sta mišično in kostno tkivo. Funkcijsko in strukturno sta odvisna od stanja vseh ostalih predhodnih tkiv ter od funkcije celičnega metabolizma ali dhatu agnija.
Neizogibno je, ko govorimo o zdravju hrbtenice, vključiti poznavanje stanja tako mišičnega kot kostnega tkiva, ki sta lahko podvržena redukcijskim ali vnetnim procesom.
Večina ajurvedskih programov za zdravljenje bolezni hrbtenice in vratu vključuje zdravljenje z razstrupljanjem telesa – panchakarma. Prisotnost toksinov v telesu, ki se zadržujejo na različnih težko dostopnih mestih, je pogosto odgovorna za vnetja, okorelost in šibkost, ki jih občutimo kot bolečine v hrbtu, vratu, sklepih in druge oblike bolečin. Razstrupljanje je torej pogosto izhodišče oziroma temelj za odpravo bolečin v hrbtu in vključuje masaže, posebne tretmaje, uživanje zelišč in jogo.
Za resnično zdravo hrbtenico v vseh življenjskih obdobjih bi se moral sčasoma vsakdo obrniti na ajurvedo in ajurvedske principe samooskrbe, dnevne rutine, primerne prehrane, uživanja zelišč, oljenja telesa. Tako s pomočjo ajurvede in joge vzdržujemo njeno gibljivost in prožnost.
Program zdrava hrbtenica
Avtorski program Ajurjoga – Zdrava hrbtenica je namenjen vsem, ki želijo:
- sprostiti bolečine v hrbtenici ali se jim želijo izogniti,
- izboljšati svojo telesno držo, gibljivost in koordinacijo,
- sprostiti živčno-mišično napetost,
- okrepiti hrbtne in trebušne mišice,
- povečati obseg gibanja,
- poglobiti in izboljšati dih.
Program je plod tridesetletnih izkušenj lastne vadbe in raziskovanja ter dvajset let učenja joge mag. Kaje Kastner Yadav. Vaje izhajajo iz tradicionalne hatha joge in so podkrepljene z vajami iz somatike.
V Ajurjoga centru izvajamo tudi ajurvedske preglede s pulzno diagnostiko ter ajurvedske masaže in marma terapije kot podporo pri bolečinah in preventivi.
Avtorica: mag. Kaja Kastner Yadav, medn. certif. ajurvedska svetovalka in učiteljica joge