Ajurvedska klasična masaža celega telesa – abhyanga bi se morala izvajati dnevno. Tako odganjamo starost, napor in vata doša neravnovesja. — Ashtanga Hrdayam: Sutrasthana: II: 8-9
Ajurveda pozna besedo snehana, katero prevajamo kot olje ali ljubezen. Pomeni tudi oljenje, tako notranje kot zunanje. Najbolj znano zunanje oljenje v ajurvedi je abhyanaga ali oljna klasična masaža celega telesa. Ta spada med tradicionalne ajurvedske masaže, katero se priporoča za vse starostne skupine, od dojenčkov do starejših. Suha palica hitro poči, a če jo namočimo v olje, postane upogljiva. Enako se zgodi s telesom. Če ga redno oljimo, mu dajemo ljubezen, ga hranimo, utrjujemo in preprečujemo nastanek bolezni.
Ajurvedska klasična masaža celega telesa z oljem – abhyanga
Ajurvedska klasična masaža celega telesa – abhyanga se v primerih neravnovesji izvaja z dodatkom toplih mediciranih olj, ki se pripravljajo po starodavnih recepturah in postopkih. V osnovna olja se vkuhava izbrana ajurvedska zelišča, katera imajo globoke učinke na vsa tkiva. Osnovna olja se izbirajo na podlagi konstitucije vata, pitta in kapha ali trenutnega neravnovesja. V primeru vata doše se uporablja sezamovo olje, v primeru pitta doše sončnično ali kokosovo olje, v primeru kapha doše pa sezamovo, koruzno ali olje gorčičnih semen. Medicirana olja se dodajajo k osnovnim oljem v različnih razmerjih in tako se povečujejo učinki abhyange. Pri abhyangi masiramo celo telo z večjo količino toplega olja, pri tem potekajo gibi ajurvedske terapevtke po energijskih poteh telesa in preko marm oz. vitalnih energijskih točkah. Tako olje in dotik ne učinkujeta le na vrhnjo plast kože, temveč tudi na globlja tkiva, organe in um. Največji učinek ima abhyanga na vata došo, hkrati pa usmerja odvečne doše in toksine iz tkiv nazaj v njihova primarna mesta, od koder jih lahko s čistilnimi postopki odstranimo. Terapevtska masaža abhyanga odpravlja stres in krepi živčni sistem.
Ajurvedska klasična masaža abhyanga lahko postane del naše dnevne rutine pred tuširanjem ali kopanjem. Zjutraj nas bo zaščitila in pripravila na izzive vsakdana, pred spanjem pa bo pomagala k boljšemu spanju.
Medicirana olja
V ajurvedi so zelo cenjena olja, v katera se po posebnem postopku kuhanja zelišč in olja, izdela medicirana olja. Ta imajo različne učinke.
Ashwagandha olje – krepi in tonificira mišično tkivo. To olje uporabljamo za samomasažo v dnevni rutini in zelo intenzivno niža vata došo. Najbolj je primerno za jesenski čas.
Mahanarayana olje – uporabljamo ga pri bolečih in vnetih sklepih, krepi mišice, kosti in sklepe. Uravnava vata došo in simptome povišane vata doše.
Danvantharam olje – krepi mišice, kosti, sklepe in deluje na živčni sistem. Uporablja se ga pri fizični izčrpanosti in degenerativnih spremembah na živčnem in mišičnem tkivu. Uravnava vata došo in simptome povišane vata doše.
Brahmi olje – učinkuje kot tonik za živčno tkivo in možgane ter pomaga pri spanju in proti izpadanju las, če ga uporabimo na lasišču. Uporabljamo ga lahko tudi za vlaženje nosnih votlin in deluje sproščujoče.
Balashwagandha olje – je zelo hranljivo in negovalno, hrani vsa tkiva. Lahko se uporablja pri dnevni rutini, predvsem pri povišani vata doši.
Indikacije, pri katerih se izvede ajurvedska klasična masaža abhyanga
V primeru neravnovesji se je najbolje prepustiti ajurvedski terapevtki, ki bo izbrala primerna olja in profesionalno izvedla ajurvedsko masažo. Indikacije za abhyango so:
- večina vata neravnovesij
- suha koža
- slaba cirkulacija
- zaprtje
- pokanje sklepov
- težko fizično delo ali šport
- strah, anksioznost, stres
- starejše obdobje življenja
- mišična šibkost, tresenje in trzanje
- išijas
- artritis
- pred postopkom ajurvedskega čiščenja telesa
- ohranjanje zdravja
- del dnevne rutine
- po porodu
Obstaja nekaj primerov neravnovesji, ob katerih se abhyanga odsvetuje in zato priporoča druge ajurvedske terapije oz. primerno prehrano ter zelišča. To je v primeru zelo povišane ravni toksinov v telesu, pri zelo nizkem ali visokem agniju, prekomerni teži, ob prehladu, visoki telesni temperaturi, slabosti ali bruhanju, akutnih stanjih krvavitev, ob menstruaciji ali akutnih kožnih spremembah.
Kakšne učinke ima ajurvedska klasična masaža abhyanga?
Učinki abhyange so odvisni tudi od izbire osnovnega in mediciranega olja, ki se uporabi pri masaži. Poleg učinka na vata, pitta ali kapha došo so njene glavne prednosti sledeče:
- pomirja vata došo
- dviguje ojas oz. imunost telesa
- pomaga odpraviti toksine iz telesa
- deluje kot antistresna masaža – pomirja in odpravlja stres
- prinaša dober spanec
- koža se pomladi in postane mehka
- prinaša moč in energijo
- odpravlja bolečine
- upočasnjuje staranje in povečuje dolgoživost
- povečuje cirkulacijo in stimulira notranje organe
- hrani in krepi tkiva
- uravnava izločanje hormonov in nevrotranzmiterjev
- prinaša ljubezen, harmonijo, zdravje in veselje
V centru Ajurjoga nudimo različne ajurvedske masaže in tretmaje, med drugim tudi abhyango celega ali dela telesa. Vabljeni, da sami začutite njene učinke. Olja lahko kupite v spletni trgovini.